fbpx
« BLOG

Okładka książki – projektowanie grafik i ilustracji

Okładka książki - projektowanie grafik i ilustracji

Okładka książki – projektowanie grafik i ilustracji

Odpowiednio zilustrowana książka, jest niejako zaproszeniem odbiorcy do wgłębienia się w jej treść.  Zaprojektowana ilustracja na okładkę książki może być bezpośrednim wskazaniem rodzaju książki oraz jej tematyki. Może również delikatnie nawiązywać do jej treści i przekazać ogólny klimat dzieła. Okładka z pewnością powinna chociaż w niewielkim stopniu przedstawiać to co dzieje się w środku i nawiązywać do jej ogólnej tematyki. 

Projekt okładki książki i przygotowanie do druku

Proces tworzenia okładki, jej ilustracja oraz sam projekt jest dokładnie przemyślany, filtrowany przez treść, oczekiwania oraz potencjalnego odbiorcę. Przygotowanie jej do druku jest ostatnim elementem, który zwieńcza całość projektu. Jako projektantka i graficzka dokładnie analizuję potrzebę, charakter zadania i klimat książki, aby idealnie dopasować projekt do całości.  Tworzę cały projekt okładki oraz przygotowuję go do druku. Projekt okładki posiada niezbędne elementy jak typografia, kolorystyka oraz ilustracja. Każdy element pasuje do siebie w stu procentach, a ich końcowy efekt konsultuję z autorem.

okładka książki Pokolenie Ikea

Funkcje ilustracji w książce 

Ilość funkcji ilustracji w książce jest sporo i rzeczywiście może pełnić kilka istotnych zadań.

Funkcja informacyjna – ilustracje przedstawiają zawartość treści, szczególnie w przypadku książek specjalistycznych z infografikami. W takiej książce znajdują się schematy i rysunki techniczne. Ilustracje informujące pozwalają czytelnikowi lepiej zrozumieć treść, która to budując skojarzenia,  pozostaje dłużej w pamięci.  

Funkcja uzupełniająca ilustracji, zwykle zdarza się w reportażach. Pozwala czytelnikowi dopełnić wiedzę zbudowaną podczas czytania. 

Ilustracje w książkach mogą również mieć nieco swobodniejszy charakter. Wzbogacają i urozmaicają tym samym tekst oraz budują lżejszy charakter książki. To ilustracje oddziałujące na wyobraźnię, pociągające do własnych interpretacji. 

Funkcja ozdobna ilustracji, często znajduje się w książkach kucharskich, powieściach czy poradnikach. To również ważny element książki, który pozwala na przyjemniejszy odbiór treści. 

Funkcja opowiadająca – ilustracje, które budują książkę dla dzieci lub komiksy. 

Infografiki – rodzaj ilustracji w książce

Infografiki są formą podstawienia treści w graficzny sposób, tak aby zwizualizować czytelnikowi informację. Infografika może przedstawiać czytelnikowi złożone dane w bardziej przystępny sposób. Tutaj tekst i obraz współgrają ze sobą, współtworzą treść i wyjaśniają ją, aby ułatwić czytelnikowi odbiór. infografiki doskonale pasują do książek eksperckich jak również poradników, czyli tam, gdzie mamy sporą dawkę wiedzy. 

Tworzenie infografiki zwykle nazywany jest wizualizacją danych, projektowaniem informacji lub architekturą informacji.

Możliwości na wzbogacenie treści książki ciekawymi ilustracjami i grafikami jest dosyć dużo. To wszystko pozwoli na udoskonalenie jej pod względem artystycznym. Dobrze dobrana oprawa graficzna zapewni atrakcyjny wygląd oraz podniesie wartość zarówno edukacyjną jak i artystyczną książki 

Zapraszam do obejrzenia mojego portfolio, gdzie przedstawiam namiastkę moich prac.

 

Polecane artykuły